Menu

Hrad Dobrá Niva v Podzámčoku


4. mája 2013 sa uskutočnila brigáda Obecného úradu v Podzámčoku v spolupráci s Archeologickým ústavom SAV v Nitre. Vďaka početnej účasti občanov obce Podzámčok sme mohli relizovať dve archeologické sondy. Sonda 1/2013 sa nachádza na južnom svahu akropoly a jej cieľom bolo zachytiť južnú líniu múrov hradného paláca. Sonda 2/2013 sa nachádza vo východnej časti nádvoria hradu - neďaleko hlavnej vstupnej brány. Jej cieľom bolo získať hnuteľné archeologické nálezy, ktoré nám pomôžu zadatovať jednotlivé horizonty osídlenia hradného kopca. Už v mesiaci apríl sa uskutočilo geofyzikálne skenovanie hradu.





V sobotu 20.7.2013 pracovníci AÚ SAV a KA UKF v Nitre dobrovoľnícky spolu so študentami pokračovali vo výskumu na hrade Dobrá Niva. Obe sondy boli začistené a doskúmané. Uskutočnilo sa tiež ich zdokumentovanie a geodetické zameranie. V sonde 1/2013 sa objavilo kamenné ostenie vstupu do druhého podlažia v južnej stene hradného paláca.



Hrad Dobrá Niva je postavený na výraznom kužeľovitom kopci nad riečkou Neresnica a cestou, na styku pohoria Javorie a Pliešovskej kotliny medzi mestami Zvolen a Krupina, asi 4 km na sever od obce Dobrá Niva – nad obcou Podzámčok.
Podľa listiny z 27.júna 1306 magister Martin, syn Bugára, dobyl hrady Zvolen, Ľupča, Dobrá Niva vo Zvolenskom komitáte a hrad Plachtince (Platta) v Hontianskom komitáte pre kráľa Karola Róberta. Mohlo sa to stať niekedy po roku 1304, po odchode kráľa Ladislava V.(českého Václava III.) z Uhorska. Onedlho, v roku 1306 dobyl dobronivský, zvolenský a ľupčiansky hrad Matúš Čák Trenčiansky. Dobronivský hrad sa späť do rúk Karola Róberta dostal až v rokoch 1314 -17, keď magister Donč prešiel na jeho stranu. Ďalšia zmienka o ňom pochádza z roku 1400, keď kráľ Žigmund Luxemburský listinou z 27. februára udeľuje magistrovi Pavlovi, synovi Mateja de Kowar a Petrovi synovi Jána z Terian (de Theryen), výmenou za majetok Zemerech v Hontianskej stolici, majetky kráľovského hradu Dobronywa a prédiá Lehota et Topolcha. V lete 1440 banské mestá a kráľovské hrady na strednom a niektoré aj na východnom Slovensku dostal do správy Ján Jiskra. V roku 1455 kráľ Ladislav V. Pohrobok zabezpečil opravu hradu. Od roku 1614 hrad vlastnili Esterháziovci, ktorí boli jeho majiteľmi až do začiatku 19. stor.
Zámok pozostával zo súboru objektov obklopených kamennou hradbou, obkľúčenou prstencom priekopy a valového opevnenia. Zachovaná architektúra hradu prezrádza jeho výraznú prestavbu v neskorom stredoveku. Obytný palác mal polygonálny pôdorys a stál na vrchole kopca. Hrad prešiel renesančnou prestavbou a upravený bol aj v baroku. Posledné známe úpravy tu zrealizovali Esterháziovci v roku 1731.
V roku 1996 bola zrealizovaná rekonštrukcia severnej steny hradného paláca. V roku 2012 získala obec Podzámčok na projekt: Oprava Dobronivského hradu v Podzámčoku finančnú podporu 2800 € z MK SR (v rámci grantového programu Obnovme si svoj dom). V rámci neho sa zrealizovalo zameranie hradu a zhotovilo sa nové schodisko na hradný palác. Pre rok 2013 je naplánovaný geofyzikálny, archeologický a architektonicko-historický výskum.



Menu right


Pustý hrad vo Zvolene - výskum a obnova:

Facebook

Výskum Pustého hradu realizuje:

Aú SAV Nitra

v spolupráci s Katedrou Archeológie FF UKF v Nitre:

Katedra Archeológie Nitra

Archeologický výskum na Pustom hrade financuje mesto Zvolen:

Mesto Zvolen

Výskum a obnovu Pustého hradu v roku 2023 podporila spoločnosť KLM real estate staviteľ OC Klokan vo Zvolene:

Klokan

Ílovitú zeminu na prekrytie korún hradieb Dolného hradu zabezpečil realizátor výstavby bytového komplexu Pod Pustým hradom:

Pod Pustým hradom

Archeologický výskum a sanácia Pustého hradu boli v roku 2019 podporené dotáciou z programu Obnovme si svoj dom MK SR

MKSR

UPSVAR

Letnú školu archeológie 2023 podporil Banskobystrický samosprávny kraj:

Banskobystrický samosprávny kraj

Fotogrametriu, 3D skenovanie a geodetické zameranie na Pustom hrade od roku 2011 realizuje ORNTH spol. s r.o.:

Ornth

Archeologický výskum na Pustom hrade podporuje LESNÝ PODNIK MESTA ZVOLEN, s.r.o.:

Lesný podnik

Na projekte Letnej školy archeológie spolupracuje
Katedra histórie UMB
v Banskej Bystrici


Katedra histórie UMB v BB

V roku 2012, 2013, 2014, 2016, 2017 a 2018 servis pre výskumné fúriky a náradie sponzorsky zabezpečovala firma
1. DMS.


1.DMS

Geofyzikálne skenovanie v roku 2018 zabezpečila firma ALLGEO

1.DMS

AúSAV Nitra

Správa a update webových stránok:
ondrej.zaar@gmail.com